Bebek Dostu Hastane
20.12.2021

Bebek Dostu Hastane Nedir?

Anne sütünün özendirilmesi, annelere emzirme konusunda bilgi verilmesi ve doğru alışkanlıkların kazandırılmasına yönelik Sağlık Bakanlığının çalışmaları kapsamında, doğum hizmeti verilen hastanelerde emzirmenin başarılı ve yerleşik bir uygulama haline gelmesini sağlamak üzere ‘’Bebek Dostu Hastaneler’’ programı başlatılmıştır.

Doğum hizmeti verilen hastanelerde, gebelikten itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelerin bebeklerini emzirmesini sağlayan, güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan hastaneler ‘’Bebek Dostu Hastane’’ unvanını almaktadır. Hastanemiz Eylül 2018 tarihinde bu unvanı almıştır.

Yapılan Hizmetler

  • Hastanemiz Lohusa Kliniğinde yeni doğan bebeklerimizin rutin muayeneleri her gün yapılmaktadır.
  • Anne ve bebek birbirinden hiç ayrılmamaktadır.
  • Ailelere yeni doğan bebekleri ile ilgili düzenli olarak bilgi verilmektedir.
  • Hastanemiz bünyesinde doğan her bebeğin Aşıları, İşitme Testi, Kalça Ultrasonu gibi tüm işlemleri büyük bir titizlikle yapılmaktadır.
  • Topuk kanı testi; en temelde bebekte genetik bir takım problemlerin olup olmadığını tespit etmek amacıyla bebeğin topuğundan alınan kan ile yapılan uygulamadır. Topuk kanı yeni doğmuş bebeklerin topuklarına yapılan küçük bir iğne hamlesi ile bir delik açılması ve çıkan kanın daha önceden hazırlanmış kartlara damlatılması ile gerçekleştirilir. Topuk Kanı Testi ile asıl amaçlanan kalıtsal metabolik bir hastalık olan fenilketonüri (PKU) varlığının olup olmamasıdır. Fenilketonüri (PKU) proteinli gıdalarda bulunan fenilalalin isimli bir amino asitin sindirilememesi ile vücutta birikmesi ve bunun sonucunda bebekte gözle görülür hastalık belirtilerin meydana gelmesidir.
  • Lohusa Kliniğimizde Doğum yapmış tüm hastalarımızın yatışından çıkışına kadar tüm ihtiyaçları, bakım ve tedavileri büyük bir özen ile yerine getirilmektedir.


Emzirme Danışmanlığı Birimimizde, tüm hastalarımıza randevusuz destek sağlayan görevli Emzirme Danışmanı Hemşire Yasemin ZENGİN hizmet vermektedir. Hastanemiz bünyesinde 7/24 emzirme danışmanlığı hizmeti verilmektedir. Emzirme konusunda problem yaşayan tüm aileler 0216 6063300 numaralı telefondan 2028’i tuşlayarak danışmanlık hizmeti alabilmektedir.

Sancaktepe Şehit Prof. Dr İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi ailesi olarak, anne sütünün önemini biliyor ve destekliyoruz. Sağlıklı nesillerin anne sütü ile yetişeceğine gönülden inanıyoruz.

IMG_6552.JPG

bebek1.png

bebeka - Kopya.jpg

IMG_6554aa.jpg

IMG_6559.JPG