Yenidoğan Yoğun Bakım
21.02.2020

On yatak kapasitesine sahip olan Yeni doğan Yoğun Bakım Ünitesi, güncel bilgiler ışığında ve modern tıbbi donanımıyla yoğun bakım ihtiyacı olan tüm yenidoğan bebeklere yaşam desteği sağlamaktadır.

Ünitede solunum desteği, kan değişimi, fototerapi, total parenteral beslenme, uzun süre damar yolu ihtiyacı olabilecek bebeklere santral kateter takılması, hasta başı röntgen, hasta baş EKO, toraks tüpü takılması işlemleri yapılmaktadır.

Anne bebek uyum odalarında bebekler taburcu olmadan önce izlenebilmekte  annelere riskli bebeğin evde bakımı ile ilgili eğitim verilmektedir, Ailelere düzenli olarak bilgilendirme yapılmakta, anne ve babaların bebeklerini düzenli olarak görebilmeleri sağlanmaktadır.

Hafta içi mesai saatlerinde hizmet vermekte olan Çocuk polikliniğinde riskli bebek izlemi yapılmaktadır. Ünitede takip edilen tüm bebekler taburculuk sonrasında poliklinikte izlenmekte, ayrıca hastaneye başvuran yenidoğan dönemindeki tüm bebeklerin muayenesi de bu polikliniklerde yapılmaktadır.

Ünite, çocuk cerrahisi, çocuk kardiyolojisi, göz, kulak burun boğaz, nöroşirurji, ortopedi, fizik tedavi bölümlerinden, gerekli durumlarda, 24 saat süreyle destek almaktadır.

Teknik Donanım

Ünitede; 2adet izolasyon odası, 1 adet anne bebek uyum odası,10 adet kuvöz, 1 adet radyant ısıtıcı10 adet monitör, 4 adet ventilatör), I adet ventilatörlü transport kuvözü, 8 adet LED fototerapi, 1 adet EKO,1 adet portal röntgen cihazı bulunmaktadır.

Ekip
Ünitede 1 Doçent ,1 yenidoğan uzmanı, 1 Çocuk hastalıkları uzmanı, 24 hemşire, 5 personel, 1 veri giriş elemanı görev yapmaktadır.

Eğitim Görevlisi
Doç. Dr. Şirin GÜVEN

Uzmanlarımız
Uzm.Dr.Şenay ÇOŞKUN (Neonatolog)
Uzm.Dr.Timuçin İMDADOĞLU

Sorumlu Hemşire
Hemş. Esra TOPAL