T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Anestezi ve Reanimasyon


Şehit Prof Dr Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği 2017 Haziran ayında, 3 ameliyat odası olarak faaliyete başlamış olup, Prof. Dr. Nurten BAKAN yönetiminde gelişmeye devam etmekte, halen 11 ameliyat odası bulunmaktadır. Dokuz ameliyat odasında aylık 2500  civarı, acil ve elektif cerrahi girişim gerçekleştirilmektedir.
Acil Servise gelen, cerrahi girişim sonrası ve diğer kliniklerde yakın izlem ve tedavi gerektiren hastaların kabul edildiği 7 ve 10  yataklı, 3.basamak 2 Erişkin Genel Yoğun Bakım Ünitesi hizmet vermektedir.

Kliniğimiz Mart 2019dan beri Eğitim Kliniği olmuştur.

Kliniğimizin Uğraşı Alanları

Kliniğimizin uzmanları genel olarak; ameliyathane, yoğun bakım üniteleri ve anestezi polikliniğinde çalışmaktadırlar.

Anestezi Polikliniği

Bu polikliniğimizde bulunan bir uzman doktorumuz, cerrahi polikliniklerinden yönlendirilen ve ameliyat endikasyonu konmuş hastaların; klinik durumlarını  ve risk faktörlerini belirleyip, gerekli konsültasyonları yaparak, uygun laboratuar tetkiklerinin istenmesi sağlarlar. Hastaların,  elektif cerrahi girişim geçirmek üzere ön hazırlıkları tamamlanır.

Ameliyathane

Toplam 11 adet ameliyat odası bulunmakta olup; Genel, Yanık , Kardiyovasküler, Beyin, Göğüs, Kadın-Doğum, Kulak Burun Boğaz, Plastik Cerrahi, Çocuk Cerrahi, Ortopedi, Üroloji, Ağız Diş Sağlığına ait ameliyatlar, 7 gün 24 saat yapılabilmektedir. Genel ve bölgesel anestezi yöntemleri uygulanmaktadır.

Yoğun Bakım Üniteleri

Toplam yedi yataklı bu ünitelerde; cerrahi sonrası  anestezi ya da cerrahi komplikasyonlar nedeni ile yakından izlenmesi gereken hastalar ve acil servis ve diğer kliniklerde yoğun bakım takibi gereken hastalar izlenmekte ve tedavi edilmektedir. 

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Doktorunun Görev ve Sorumlulukları;

Hastanın anestezi uygulaması öncesinde klinik durumunun belirlenerek anestezi yönteminin saptanması, hastanın anestezi yöntemi hakkında bilgilendirilerek, anestezi uygulanması sırasında  organ ve sistem fonksiyonlarının uygun koşullarda sürdürülmesi ve anestezi uygulaması sırasında ve sonrasında hastanın ağrı duymasını engellenmesi ve giderilmesidir. Hastanemizde, genel cerrahi,  laparoskopik cerrahi, genitoüriner ve sistoskopik cerrahi, kulak boğaz burun cerrahi girişimleri, obstetrik ve jinekolojik girişimler, beyin ve sinir cerrahi girişimleri, ortopedik cerrahi girişimler, oftalmik cerrahi girişimlerde anestezi uygulanmaktadır. Anestezi ve Yoğun Bakım ünitesinde hasta takibi için gerekli olan tıbbi bilgiler konusunda eğitim programları bulunmaktadır.

Anestezi ve Reanimasyon Doktor Listesi:

PROF. DR. NURTEN BAKAR

UZM. DR. SELDA TEKİN

UZM. DR. AHMET HAKAN ARSLAN

UZM. DR. NİLÜFER ÇOŞKUN

UZM. DR. SERPİL KARSLI

UZM. DR. ESİN YILMAZ

UZM. DR. ÖZCAN HALE ERİŞİR

UZM. DR. BİLAL YAMAN

UZM. DR. ERMAN ŞEN

UZM. DR. DUYGU KAVUK

UZM. DR. MUSTAFA ÖZEN

UZM. DR. MURAT ÖKSÜZ

UZM. DR. ESRA ADIYEKE

UZM.DR. SELÇUK DERİNÖZ

UZM. DR. ESER TARIM

UZM. DR. ÇAĞATAY METİN


UZM.DR. HACER AŞARI

UZM.DR. MEHMET CAN TUNALI

UZM.DR. ZAFER YASİN KONYA

UZM.DR. ÖZGÜN TOPÇUOĞLU SARI

UZM.DR. TUĞÇEM TOPÇAM

UZM.DR. NURAY TURGUT

UZM.DR. ÜMMÜ GÖKALP

UZM. DR. UMUT GÖK

UZM.DR. NESLİHAN UZTÜRE

UZM.DR. ELİF ÖNGEL

UZM.DR. ZEYNEP ARZU ÖRESİN

UZM.DR. AHMET EMRE AKIN

UZM.DR. YUSUF DEMİR

UZM.DR. ZEYNEP ARZU ÖRESİN

UZM. DR. SAMİ YARKIN SÖZÜER


Ameliyat Olacak Hastalarımızın dikkatine

Hastalarımız ameliyattan önce doktorlarımızca iki kez görülmekte olup ilkinde poliklinikte değerlendirilen hasta ikinci kez ameliyattan bir gün önce yatağında görülerek ameliyata hazırlanmaktadır. Bunun için yapılan tetkik ve tedaviler incelenir, hastanın genel durumu değerlendirilir. Gerekirse heyecanınızı azaltan, rahatlatıcı veya anestezi uygulamasını kolaylaştıran ilaçlar verilir.

Ameliyat Olacak Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler

*Erişkin hastalar ameliyattan 6 - 8 saat önce, Çocuk hastalar 3 - 6 saat önce hiçbirşey yemeyiniz ve içmeyiniz. Ameliyata aç olarak geliniz.

*Ameliyat olacağınız günden bir gün önce mutlaka vücut temizliğinizi yapınız.

*Ameliyat sabahında mutlaka traş olunuz. Dişlerinizi fırçalayınız, diş protezlerinizi çıkarınız.

*Ameliyat sabahında gözlük, saat, yüzük ve benzeri takılar ile metal eşyalarınız ve tırnaklarınızdaki ojeleri çıkartınız.