Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası
22 Kasım 2018

Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası dolayısıyla düzenlenen basın toplantısı, Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

13-19 Kasım haftası, gereksiz antibiyotik kullanımının düşürülmesi amacıyla “Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası” olarak kabul ediliyor. Ülkemizde de bir haftadır devam eden etkinlikler, Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe’nin katıldığı basın toplantısı ile sona erdi.

Bakan Yardımcısı Meşe, akılcı olmayan antibiyotik kullanımının ve antibiyotik direncinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ciddi bir halk sağlığı sorunu oluşturduğunu vurguladı. Tüm ülkelerinin antibiyotik kullanımının çözümüne yönelik başlattıkları acil durum eylemleri ve farkındalık çalışmalarının her geçen gün arttığını söyleyen Meşe, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) bu soruna dikkati çekmek amacıyla bu  haftayı “Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası” olarak belirlediğini anlattı.

Meşe, antibiyotiklerin keşfinin ve tedavide kullanılmasının insan hayatının kalitesine ve yaşam süresine katkı sağladığını, ancak antibiyotiklerin akılcı kullanılması gerektiğini vurguladı. Antibiyotiklerin uygunsuz kullanımlarının en sık üst solunum yolları enfeksiyonu ve gastroenterit olgularında rastlandığını belirten Meşe, “Viral enfeksiyonlarda antibiyotikler etkisiz olduğu gibi, insan vücudunda antibiyotiklerin birçok zararı olabilir. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda daha fazla olmak üzere işitme kayıpları, alerji gelişebilir hatta böbrek yetmezliğine gidebilen tablolar ile karşılaşabiliriz. Bu nedenle hekimlerimiz antibiyotikleri reçete ederken iki kez düşünmektedirler” diye konuştu.

“Antibiyotikler reçete bilgi sistemi üzerinden takip ediliyor”

Bakan Yardımcısı Meşe, 81 ilde Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlüklerinin kurulduğuna işaret ederek, hekimlere, eczacılara, yardımcı sağlık personeline, hasta ve hasta yakınları ile ilaç sektörüne yönelik bilgilendirme çalışmalarının devam ettiğini aktardı.

Reçete Bilgi Sistemi (RBS) aracılığıyla hekimlerin antibiyotik reçetelemelerinin takip edildiğini ifade eden Meşe, “Reçete bilgi sistemine göre aile hekimlerimiz tarafından oluşturulan reçeteler analiz edilmiş ve bu reçetelerde antibiyotik bulunma oranları tespit edilmiştir. Bu analiz sonuçlarına göre belirli bir tanıya yönelik yapılan değerlendirmede ülke ortalamasının üstünde antibiyotik reçeteleyen hekimlere yönelik eğitim çalışmaları yapılmaktadır" diye konuştu.

Toplantıya Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Hakkı Gürsöz, DSÖ Türkiye Temsilcisi Pavel Ursu, Halk Sağlığı Genel Müdürü Hüseyin İlter, Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Rahmi Kılıç, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin, Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ümran Benli, Gıda Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk, Prof. Dr. Serhat Ünal, Prof. Dr. Ateş Kara, Prof. Dr. Alpay Azap ve Prof. Dr. Canan Ağalar da katıldı.

39103,antibiyotikgaleri3jpg.jpg


sadsd.jpg


wq.jpg